flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Кожен четвертий суддя не пройшов кваліфікаційне оцінювання – перші результати

24 квітня 2018, 12:10

 

За результатами 12 днів співбесід першої тисячі суддів 431 суддя (75 % суддів) відповідає займаній посаді, 16 представників Феміди визнано такими, що не підтвердили здатності здійснювати правосуддя. Стосовно 103 було оголошено перерву, зокрема, через неналежно оформлені висновки Громадської ради доброчесності.

Співбесіди із суддями першої тисячі проводяться у колегіальному складі ВККСУ протягом цілого дня в режимі онлайн тричі на тиждень. За результатами співбесід, які відбулися з 23 березня по 20 квітня поточного року, було заслухано 578 суддів місцевих та апеляційних судів. Протягом цих днів були ухвалені такі рішення:

431 суддя підтвердив здатність здійснювати правосуддя, тобто цих суддів визнано такими, що відповідають займаній посаді;

16 суддів визнано такими, що не відповідають займаній посаді;

стосовно 103 суддів оголошено перерву;

стосовно 23 суддів кваліфікаційне оцінювання зупинено;

стосовно 2 суддів оцінювання припинено;

стосовно 3 – відкладено розгляд питань.

До етапу співбесід було допущено лише тих судів, які у рамках кваліфікаційного оцінювання успішно склали дворівневий іспит, – анонімне письмове тестування та практичне завдання на вміння формувати судові рішення. 31 суддя не склав іспитів, відповідно до співбесід ці судді не були допущені та є такими, що підлягають звільненню.

Варто підкреслити, що стосовно 14 із 16 суддів, яких визнано такими, що не відповідають займаній посаді, Комісія не отримала жодних висновків чи інформації від Громадської ради доброчесності. Серед них – судді, які виносили рішення щодо справ Майдану і які не змогли пояснити джерела походження майна та мають інші невідповідності у деклараціях. Натомість певна інформація щодо суддів з’являється на сайті ГРД вже після того, як співбесіда із суддею відбулася.

Перерва стосовно 103 суддів оголошена через наявність питань у Комісії щодо досьє судді, а також через висновки Громадської ради доброчесності, надані Комісії з неналежним оформленням, зокрема, із відсутніми підписами членів ГРД, які голосували за ухвалення таких висновків. Для того, щоб ВККСУ практично могла врахувати ці висновки, ГРД на усунення недоліків надано додаткових 10 днів. Рішення стосовно цих суддів буде прийнято згідно з графіком оцінювання пізніше. Так само, як і щодо 23 суддів, стосовно яких оцінювання зупинено через відкриті дисциплінарні справи у ВРП, а також наявність підстав для дисциплінарної відповідальності судді. Таким чином, стосовно 25 % суддів питання подальшої кар’єри залишається відкритим.

«Завдання оцінити всіх суддів країни є серйозним викликом, але воно цілком реалістичне. Всі процедури оцінювання організовані чітко та злагоджено, з дотриманням законодавства та міжнародних стандартів. Графіки процедур не є таємницею – і судді, які проходять оцінювання, і ГРД в змозі організувати свою роботу так, щоб їх дотримуватися. На мій погляд, найкращій спосіб сприяти оновленню суддівського конкурсу для ГРД – повернутися до виконання своїх прямих обов’язків, передбачених законом. Незважаючи на значну кількість суддів, які не підтвердили відповідності займаній посаді без наданих відповідних висновків від ГРД, цей інститут є важливим для цілей оцінювання», – зазначає член ВККСУ Михайло Макарчук.

Перша тисяча суддів, які проходять кваліфікаційне оцінювання, перебувають на етапі публічних співбесід, що транслюються на YouTube-каналі ВККСУ. Цій роботі передувало розпочате у листопаді 2017 року психологічне тестування та співбесіди з психологами, складення дворівневого іспиту, детальне вивчення досьє суддів, що містять матеріали, отримані Комісією від численних державних органів та установ, серед яких НАБУ, НАЗК, ГПУ та СБУ.

Нагадаємо, що з червня 2016 року 2500 суддів подали у відставку, зокрема, через небажання проходити кваліфікаційне оцінювання. А це – 31 % від загальної кількості суддів країни.

За повідомленням прес-служби ВККСУ